Šta je grafički dizajn?
Grafički dizajn je vještina planiranja i kreiranja vizuelnog sadržaja za prenošenje ideja i poruka. Grafički dizajn je svuda oko nas – od bilborda preko kutija za žitarice do mobilnih aplikacija. Kroz uključivanje različitih elemenata i principa, ovi dizajni mogu uticati na našu percepciju i emocije.
Grafički dizajn je takođe poznat kao komunikacijski dizajn, a grafički dizajneri su u suštini vizualni komunikatori. Oni oživljavaju vizualne koncepte, najčešće kroz softver za grafički dizajn, i informišu ili angažuju potrošače putem teksta, grafike i slika.
Grafički dizajn je jedan od načina na koji se kompanije povezuju sa potrošačima. Dizajn se može koristiti za promociju i prodaju proizvoda, za prenošenje poruke ili za razvoj identiteta brenda. Iako grafički dizajn ima komercijalnu svrhu, grafički dizajneri kombinuju umjetnost i posao, tako da je kreativni proces dijelom zasnovan na poslovnim ciljevima.
Koji su elementi i principi grafičkog dizajna?
Elementi i principi grafičkog dizajna uključuju liniju, boju, oblik, prostor, teksturu, tipografiju, razmjer, dominaciju i naglasak, te ravnotežu. Zajedno rade na stvaranju vizualno privlačnog djela koje prenosi poruku.
Linija
Linije su prisutne u gotovo svakom dizajnu, bilo da su ravne, zakrivljene, tanke, debele, isprekidane, dugačke ili kratke. Korisne su za podjelu prostora, kao i za usmjeravanje pažnje gledaoca u određenom smjeru.
Boja
Boja je možda najvažniji i najočigledniji element dizajna, te može odmah stvoriti utisak. Boje se mogu koristiti u pozadini ili unutar drugih elemenata kao što su linije, oblici ili tipografija. Takođe, boje stvaraju emocije i raspoloženje. Na primjer, crvena može predstavljati strast, a zelena može predstavljati prirodu.
Oblik
Oblik je kombinacija linija. Oblici mogu biti krugovi, kvadrati, pravougaonici, trouglovi ili drugi apstraktni oblici. Većina dizajna uključuje barem jedan oblik. Slično boji, oblici imaju različite asocijacije. Krug se može koristiti za predstavljanje jedinstva, dok kvadrat može predstavljati strukturu. Boja, stil, pozadina i tekstura oblika mogu uticati na percepciju gledaoca.
Prostor
Bijeli ili negativni prostor je ključan u dizajnu jer poboljšava čitljivost za ljudsko oko. Dobar dizajn će iskoristiti prostor, ali i ostaviti dovoljno praznog prostora kako bi drugim elementima dao prostora za disanje.
Tekstura
Teksture se sve češće koriste, zamjenjujući jednobojne pozadine. Teksture mogu uključivati papir, kamen, beton, ciglu i tkaninu. Mogu biti suptilne ili očigledne i koristiti se štedljivo ili obilno. Teksture mogu biti od pomoći za stvaranje trodimenzionalnog izgleda.
Tipografija
Kada rade s tekstom, grafički dizajneri moraju uzeti u obzir odnos između izgleda teksta i onoga što piše. Tipografija je umjetnost slaganja teksta na čitljiv i zanimljiv način. Različita raspoloženja ili emocije mogu se izraziti kroz različite tipove izbora. Dobra tipografija treba da stvori snažnu vizuelnu hijerarhiju, obezbijedi ravnotežu i postavi pravi ton.
Scale
Omjer i veličina objekata, oblika i drugih elemenata mogu određene dijelove dizajna učiniti dinamičnijim. Skala se može koristiti za kreiranje vizuelne hijerarhije. Koristeći skalu, grafički dizajneri mogu stvoriti žarišne tačke i istaknuti važna područja.
Dominacija i naglasak
Dominacija i naglasak stvaraju žarišnu tačku u dizajnu. Zahvaljujući njima, skreće se pažnja gledaoca na pojedine segmente dizajna.
Balans
Balansirani dizajni nude stabilnost, dok neuravnoteženi dizajni mogu biti dinamični. Ravnoteža se postiže kroz oblike, boje, teksture, linije i druge elemente.
Harmonija
Harmonija je jedan od glavnih ciljeva grafičkog dizajna. U dobrom dizajnu, svaki element treba da radi zajedno i da se nadopunjuje. Međutim, ako je sve isto, dizajn može postati monoton. Dizajneri moraju uspostaviti finu ravnotežu između harmonije i kontrasta.
Koje su vrste grafičkog dizajna?
Grafički dizajn je svuda oko nas, što znači da postoji niz oblasti i specijalizacija grafičkog i UX dizajna. Svaka vrsta dizajna zahtijeva posebne vještine i tehnike grafičkog dizajna.
Grafički dizajn vizuelnog identiteta
Grafički dizajn vizuelnog identiteta fokusira se na vizuelne elemente brenda. Cilj mu je prenijeti identitet brenda kroz slike, oblike i boje. Grafički dizajneri u ovoj oblasti kreiraju elemente kao što su logotipi, tipografija, palete boja i biblioteke slika koje predstavljaju brend. Oni takođe razvijaju vizualne smjernice za brend kako bi osigurali dosljednost brenda u svim upotrebama.
Marketinški i reklamni grafički dizajn
Ova vrsta dizajna se koristi za prodaju proizvoda ili usluga. To može uključivati štampane reklame, kao što su posteri, bilbordi, leci, katalozi i ambalaža, ili digitalne reklame, kao što su televizijski oglasi, video oglasi ili objave na društvenim mrežama.
Ako grafički dizajneri rade u ovoj oblasti, provode dosta vremena stvarajući sredstva za marketinške strategije i kampanje, razvijaju ideje, istražuju potrošačke navike i kreiraju dizajne koji govore ciljnoj publici. Ova vrsta dizajna uključuje snažno znanje o tome kako prodati proizvod i kako privući potrošače.
Web dizajn
Web dizajn uključuje planiranje i izgradnju izgleda strukture i dizajna web stranica. Fokusira se na prednje aspekte web stranice, uključujući korisničko iskustvo. Iako su donekle slični karijeri grafičkog dizajna, web dizajneri kombinuju različite vizuelne elemente, kao što su tekst, fotografije, grafika i video, kako bi kreirali privlačne i prilagođene sajtove i stranice. Web dizajn je takođe usko povezan s UX i UI dizajnom.
Grafički dizajn publikacije
Ovaj dizajn se fokusira na kreiranje izgleda i odabir tipografije i umjetničkih djela, uključujući fotografiju, grafiku i ilustracije. Grafički dizajneri u ovoj oblasti rade sa knjigama, novinama, časopisima i katalozima. Moraju razumjeti upravljanje bojama, štampanje i digitalno izdavaštvo.
Grafički dizajn ambalaže
Ambalaža ne samo da štiti proizvode, već je i važan marketinški alat. Grafički dizajneri u ovoj oblasti razvijaju koncepte, makete i datoteke spremne za štampanje. Grafički dizajn ambalaže zahtijeva razumijevanje procesa štampanja, kao i industrijskog dizajna i proizvodnje. Grafički dizajneri ambalaže moraju pratiti trendove i konkurente kako bi mogli kreirati ambalažu koja se ističe potrošačima.
Motion grafički dizajn
Motion grafički dizajn je nova specijalizirana oblast u industriji grafičkog dizajna, iako brzo raste i potražnja je sve veća za dizajnerima pokretne grafike. Na osnovnom nivou, ovaj tip dizajna uključuje bilo koju grafiku u pokretu. To može uključivati animacije, banere, sekvence naslova, najave ili video igrice.
Ekološki grafički dizajn
Ekološki grafički dizajn je multidisciplinarna praksa koja kombinuje grafički, arhitektonski, enterijerski, pejzažni i industrijski dizajn. Ova vrsta dizajna povezuje ljude sa mjestima. Obično ovi dizajneri imaju iskustvo u grafičkom dizajnu i arhitekturi. Oni bi trebali biti upoznati s konceptima industrijskog dizajna i arhitektonskim planovima. Mogu raditi na projektima kao što su navigacija javnog prijevoza, interijeri maloprodajnih objekata, natpisi i brendiranje ureda.
Ilustracija za grafički dizajn
Grafičari stvaraju originalna umjetnička djela kombinacijom medija i tehnika. Često imaju iskustvo u likovnoj umjetnosti, animaciji ili arhitekturi. Grafički umjetnici blisko sarađuju sa piscima, urednicima, trgovcima i umjetničkim direktorima u svim vrstama grafičkog dizajna.
Prednosti grafičkog dizajna
Ulaganje u grafički dizajn može ponuditi mnoge prednosti za kompaniju, uključujući:
Dosljedan, prepoznatljiv brend
Ako grafički dizajner kreira ili odabere prave logotipe, slike, grafiku ili izgled za vaše kreativne materijale, stvoriće vizualnu konzistentnost za vašu kompaniju na svim različitim kanalima koje koristite za interakciju s klijentima. Zamislite bilo koju uspješnu kompaniju i koliko grafički dizajn igra ulogu u njenom brendiranju.
Vizuelna komunikacija
Osim uspostavljanja vašeg brenda, grafički dizajn je ključno sredstvo za saopštavanje ciljanoj publici šta želite da čuje. Fotografija ili tekst sami po sebi ne mogu prenijeti sve što dobra grafika može, pa je posao grafičkog dizajnera da pronađe načine za stvaranje vizuala koji će prenijeti željenu emociju na gledaoca.
Povećajte prodaju i konkurentsku poziciju
Dobar grafički dizajn će učiniti kompaniju vidljivijom na tržištu, što će dovesti do povećanja prihoda. Grafičko predstavljanje proizvoda ima veliki uticaj na kupca, zato pažljivo sa dizajnom svog proizvoda.