'

Znate li da je posao “traženje buba u programima” idealan za ulazak u IT sektor na mala vrata?

Sigurno ste se barem jednom susreli s problemom kada ste instalirali neku novu aplikaciju da ona ne funkcioniše kako ste očekivali. Loša funkcionalnost, pad sistema, greške u prikazivanju podataka – sve su to stvari koje su nam poznate i koje za rezultat imaju prestanak korištenja te aplikacije. No, znate li šta stoji iza ovakvog neuspjeha? Govorimo o nedostatku kvalitetnog QA testiranja.

Razgovarali smo sa Nemanjom Vujakovićem, Manual QA inženjerom, koji nam je objasnio šta je to QA manuelno testiranje, koje su njegove prednosti, zašto je ovaj proces neophodan za uspješan razvoj softvera, koliko su QA testeri traženi na tržištu rada, kao i kolike su im plate.

Šta je to uopšte QA?

“Quality Assuance ili QA je analiziranje i pronalaženje grešaka u aplikacijama. Uloga QA je da metodama i znanjem uoči greške i potencijalne probleme testiranjem aplikacije, dijela aplikacije ili samo jedne funkcionalnosti te aplikacije”, kaže Vujaković.

Dodaje da testiranje spada u jedan od esencijalnih dijelova u razvoju softvera. 

“Da bi bilo koji proizvod zadovoljio korisnika i ispunio očekivanja, nad njim je potrebno da se izvrši detaljno testiranje da bi se obezbijedio visok kvalitet proizvoda”, kaže Vujaković.

Uloga QA testera je ključna u procesu razvoja softvera i uvijek će biti potrebna. Zbog toga, ovaj posao, ponekad nazivan i “bug killer”, postaje sve važniji i traženiji, a istovremeno je i dobro plaćen.

“Šta ako?” najvažnije pitanje za QA testere

“Da bi ste postali QA tester potrebno je razviti određene vještine kao što je analiza problema i kreativnost pri testiranju, a isto tako stalno postavljati pitanja „Šta ako?“”, naglaša Vujaković.

Vujaković kaže da je osim toga, potrebno naučiti tehnike testiranja, terminologiju koja se koristi u IT svijetu, kao i korištenje alata za praćenje projekata (JIRA), programa za kontrolu verzionisanja koda (GIT) i slično.

Zanimanje traženo, plate dobre

Jedna od glavnih prednosti ovog zanimanje jeste da je dosta traženo na tržištu rada

“Takođe, prednost je svakako zarada, jer QA Inženjeri su dobro plaćeni. S dobrom zaradom dolazi i odgovornost jer QA treba da garantuje za svoj rad i bude poslednja stepenica u razvoju software-a prije same predaje klijentu”, kaže Vujaković.

Vujaković dodaje da Junior QA može da očekuje početnu platu od 1000 KM. 

“Plata eksponencijalno raste sa nivoom iskustva i rada na sebi tako da, dobar QA sa 2-3 godine iskustva može da očekuje primanja izmedju 1.600 – 2.000 KM zavisi od kompanije do kompanije”, zaključuje Vujaković.

Kako postati QA manual tester?

Svi koji žele da promijene svoju karijeru i da se prekvalifikuju za ovo zanimanje, to mogu učiniti putem kurseva koji se održavaju u Banjaluci. Dodatne informacije možete dobiti i putem telefona/vibera: 066 99 66 88.